København, Danmark, 14. november 2019: I dag lancerer Nikon kikkertteleskoperne 20x120 IV, 25x120 samt den kompatible søjlesokkel med adapter. Disse store kikkerter er perfekte til en lang række anvendelser – både professionel og fritidsbrug – som f.eks. overvågning, erhvervsfiskeri, sejlsport eller astronomisk observation.
Såvel kikkertteleskop 20x som 25x giver en klar betragtning med høj opløsning og har en stor frontlinsediameter på 120 mm. Det overlegne optiske system i kikkertteleskop 20x120 IV giver en skarp betragtning og ægte farver med effektiv kompensation for forskellige aberrationer. Kikkertteleskop 25x120 giver mulighed for kraftig, dynamisk observation med en overlegen plan betragtning, mens det samtidig leverer et bredt synsfelt (64,7˚ tilsyneladende synsfelt).
Kikkerthuset er lufttæt og vandtæt for at forhindre indtrængning af regn eller fugt og er dugfrit takket være nitrogenfyld. Kraftig korrosionsbeskyttelse og vibrationssikrede funktioner sikrer holdbarheden og er med til at opretholde maksimal ydelse i en lang levetid.
For at sikre en mere stabil betragtning og gøre det nemmere at observere kan begge modeller monteres på en særskilt søjlesokkel med adapter.